Art. 5 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz. U. z 2018 r. poz. 505, z późn. zm.) stanowi, że prawo posługiwania się tytułem zawodowym ,,fizjoterapeuta” przysługuje osobie posiadającej prawo wykonywania zawodu. Zgodnie z art. 28 tej ustawy fizjoterapeuta przed rozpoczęciem wykonywania zadań zawodowych na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej jest obowiązany przedłożyć podmiotowi, na rzecz którego wykonuje te zadania, dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodu, a podmiot, na rzecz którego fizjoterapeuta ma wykonywać zadania zawodowe, przed zatrudnieniem fizjoterapeuty na podstawie umowy o pracę albo umowy cywilnoprawnej, jest obowiązany żądać przedłożenia dokumentu potwierdzającego prawo wykonywania zawodu. Dodatkowo ustawa przewiduje odpowiedzialność karną za udzielanie świadczeń oraz za posługiwanie się tytułem zawodowym bez uprawnień.
Czemu absolwenci studiów licencjackich muszą czekać na PWZFz?
Powiązane pytania
Możliwość zwolnienia z opłaty składek członkowskich osób, które nie wykonują zawodu fizjoterapeuty.
Czy magister bez 3-letniego doświadczenia, może samodzielnie przyjąć, zaplanować i poprowadzić fizjoterapię pacjenta, który ma skierowanie (bez wypisanych zabiegów) od ortopedy?
Co oznacza, że fizjoterapeuta może “planować zabiegi”?
Jak i kiedy zrealizować obowiązek konsultacji z lekarzem reh. leczniczej przy uzasadnionych wątpliwościach, jeśli jest fizycznie nieuchwytny na pierwszej wizycie lub w czasie trwania cyklu? Czy w sytuacji, gdzie miałoby to zaważyć na odpowiedzialności zawodowej fizjoterapeuty, powinien on napisać odmowę do realizacji poszczególnych zabiegów (całego zlecenia)?
Kto określa, czy pacjent jest pilny czy nie?
Czy osoba bez wymaganego doświadczenia zawodowego może zmieniać zabiegi na skierowaniu, przeprowadzić wizytę fizjoterapeutyczną lub rozpisać zabiegi?